

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 110 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 60 V |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 19065
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.12054 | $1.20540 |
| 50 | $0.10252 | $5.12600 |
| 100 | $0.08720 | $8.72000 |
| 500 | $0.06446 | $32.23000 |
| 1000 | $0.05130 | $51.30000 |
| 3000 | $0.04240 | $127.20000 |
| 5000 | $0.03505 | $175.25000 |
| 10000 | $0.02941 | $294.10000 |
